Фонд П.Калнишевського

Сила духу у спадок

Петро Калнишевський передбачав кінцеву мету – вільну Україну і передав у спадок нащадкам силу духу. Щойно відзначили 325-ту річницю від дня його народження.

Сивочола Роменщина з багатовіковою історією 15–17 липня поточного року відзначила 325-ту річницю від дня народження останнього кошового отамана Запорізької Січі Петра Калнишевського (1691–1803 рр.).

На кордоні Чернігівської та Сумської областей делегацію зі столиці України гостинно зустрічали численні громади сумчан та роменців.

Урочистості розпочалися Божественною літургією та молебнем на честь Петра Калнишевського, які у Свято-Троїцькій церкві відслужив Високопреосвященний владика Сумський та Охтирський Мефодій УПЦ КП. Храм був збудований коштом Петра Калнишевського ще у 1775 році та є шедевром сакрального будівництва часів козацької доби. Друге життя церква  отримала завдяки підтримці Президента України В. Ющенка, а освячення новобудови відбулося за участю Патріарха Київської і всієї України-Русі Філарета в липні 2006 року.

На мітингу численні козацькі старшини, представники військових частин, учасники АТО, творча інтелігенція, місцеві мешканці поєдналися в братерській любові та бажанні віддати шану багатостраждальному кошовому отаману, звитяго якого змінила хід української історії.

Також відбулася церемонія передачі правління в Асоціації земляцтв України та символічної булави як акту передачі керівництва від Івано-Франківського земляцтва Сумському в місті Києві. Голова Сумського земляцтва Іван Рішняк зазначив, що це велика відповідальність за втілення в життя спільних заходів на славу української спільноти.

Також було вручено Бойовий штандарт та Пам’ятний «Хрест П. Калнишевського» підполковнику Д. Горбу, заступнику командира 27-ої Сумської реактивної артилерійської бригади від засновника та голови Всеукраїнського благодійного фонду ім. П. Калнишевського Івана Рішняка. Особливо було радісно за молоде підростаюче покоління, посвячення якого в козацтво відбулося в урочистій атмосфері й відзначено салютом. Унікальна гармата часів козаччини продемонструвала свою потужність та готовність захищати українські кордони.

Делегація керівників земляцтв України відвідала музей П. Калнишевського. Районне керівництво підготувало для святкування цікавий проект, у програмі якого художня виставка «Мистецькі обрії», колоритний обласний фестиваль «Дивограй».

Свято продовжувалося на території Державного історико-культурного заповідника «Посулля», до якого входять сіверянське городище «Монастирище», відкрите Миколою Макаренком, скіфські кургани, пам’ятки археології національного значення. Комплекс має унікальний некрополь – «Старша могила».

Завершилося свято виступом народної артистки України Катерини Бужинської.

17 липня в рамках заходів, присвячених вшануванню пам’яті останнього кошового Запорізької Січі, делегація Асоціації земляцтв України поклала квіти до пам’ятника Великого Кобзаря, монумента воїнам, загиблим у Другій Світовій війні, пам’ятного знака Петру Калнишевському на місті Покровської церкви (1764–1770), класичного зразка дерев’яної архітектури козацького відродження (збудована П.Калнишевським та запорізьким старшиною Д. Чорним).

Також відбулася зустріч у спеціалізованій ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 ім. П.Калнишевського, колектив якої підготував яскраву програму.

У кожної великої справи є першопрохідці. Варто відзначити, що саме завдяки Всеукраїнському благодійному фонду імені Петра Калнишевського та його засновнику Івану Рішняку було проведено велику пошукову роботу з увіковічення пам’яті останнього кошового отамана Запорізької Січі. Вагомий внесок, зокрема, зробив історик, публіцист, виконавчий директор Всеукраїнського благодійного фонду ім. Петра Калнишевського Д.Кулиняк (1949–2015). У багатьох містах України іменем П.Калнишевського названо вулиці, козацькі загони, надруковано збірники, проведено тематичні пленери, видано пам’ятні буклети, делегація земляків побувала на Соловках, де відбував заслання наш відомий земляк, створено пам’ятну нагороду, вийшло у світ подарункове видання «Петро Калнишевський та його доба», встановлено пам’ятник Калнишевському в с. Пустовійтівка (автори: народний художник В.Бородай, скульптор Р.Синько). Поступово ім’я Калнишевського посідає гідне місце серед когорти вірних синів українського народу. Незламний отаман 25 років провів у казематі, але не скорився царському російському уряду. 2008 року ім’я П.Калнишевського було зараховано (канонізовано) до лику святих. Нещодавно у Києві одну із вулиць названо ім’ям нашого видатного земляка.

«Великі часи України ще попереду», – зазначив на святі голова Сумської обласної ради Семен Салатенко. Спали на думку слова Леоніда Полтави, нашого земляка, який вірив у перемогу світлої долі українського народу навіть у найтяжчі його періоди: «А наша Україна, мов пані молода. Ще світ пізнає нашу Україну».

Віримо й ми, оскільки не тільки цінуємо свою історію, а й зберігаємо пам’ять про таких людей, як Петро Калнишевський, який належить до тих, хто закладав міцне підґрунтя для формування незалежної України.

Валентина Єфремова,

мистецтвознавець

www.000webhost.com